CUMHURİYET – ‘OTİZMLİ ÇOCUKLARIN TOPLUMDAN İZOLE EDİLMEMESİ GEREKİYOR’

Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) Yönetim Kurulu Başkanı Parin Yakupyan, otizmli çocukların Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda olduğu gibi diğer öğrencilerden ayrılması ve izole edilmesinin çeşitli sıkıntıları da beraberinde getireceğini ifade ediyor.

Yakupyan’a göre hem özel gereksinimli çocukların hem de ailelerinin yasalarda belirlenmiş haklarını eksiksiz bir biçimde alabilmesi gerekiyor:

“Otizmli çocuklar sınıftayken diğer veliler ve çocuklar yuh çekmiş ve otizmli çocuklar bunları duymuş. TCK’nın 122. Maddesine göre bu tutum direkt ayrımcılığa giriyor. Oradaki bir veli, ‘Otizmliler bizim çocuklarımızı camdan atsalar kim ne diyebilir’ demiş. Otizmli çocuklar davranış problemi gösterebilirler ama doğru eğitim aldıklarında bunlar da silikleşir. Canavar değiller, kalpleri sevgi dolu.”

“Aileler çocuklarıyla ilgili otizm tanısını aldığında zaten çok büyük bir travma yaşıyor ve hemen sonrasında eğitim haklarını kazanmaya çalışıyor. Bu çocuklar toplumla birlikte paralel bir şekilde yaşayabilirlerse bu gelişirler ama toplum onları reddederse zaten iletişim problemi olan bu çocuklar daha da olumsuz etkilenirler.”

Bu örnekte sesimiz çok çıktı ama sesimizin çıkmadığı çok fazla benzer olay yaşanıyor. Şu anda 59’da 1 oranında yaşanıyor otizm ama 40’da 1’e yükseldiği söyleniyor. Bugün otizmli çocuğu sınıfta istemeyen insan yarın belki torununda bunu yaşayacak.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1700704/aksaraydaki-otizmli-cocuklarin-aileleri-konustu-mehmetcik-ilkogretim.html