Türkan Şoray Serebral Palsili Pınar’ı  İlk Resim Sergisinde Yalnız Bırakmadı

Üç yaşında serebral palsi tanısı alan Pınar ailesinin ve uzmanların desteği ile yeteneklerinin gelişmesine fırsat buldu.  Akranları ile eşit eğitim fırsatlarına erişmesini sağlayan okul yöneticileri sayesinde başarabileceklerini herkese gösterdi.

Serebral palsi nedeniyle uzun yıllar yürüyemeyen Pınar’ın özellikle bacak kaslarını güçlendirmek için yapması gereken pek çok egzersiz vardı. Fakat bu fizik tedavi çalışmaları küçük bir çocuk için hiç eğlenceli değildi.  Pınar’ın rutin egzersizlerden sıkıldığını fark eden annesi Sibel Dalda, bunu kızı için eğlenceli hale getirecek bir yöntem icat etti. Yapması gereken hareketleri Pınar’a ayağı ile resim yaparak çalıştırmaya başladı. Bu şekilde resme gönül veren Pınar, kaslarını güçlendirerek yürümeye başladı.

Yaptığı resimlerle bugün ilk sergisini açan Pınar’ı sergide Türken Şoray da yalnız bırakmadı. Türkan Şoray İlkokulu’nun düzenlediği,  Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) iş birliği ile gerçekleşen sergide, özel gereksinimli akranları ÖÇED aracılığı ile yolladıkları resimler ile Pınar’a destek verdi. Her çocuğun uzun ve zorlu mücadelesinin izlerini yansıtan resimler sergiyi gezenler tarafından büyük ilgi gördü.

Okul Müdürü Didem Tosun’un Türkan Şoray ile birlikte kurdele keserek açılış yaptığı, ÖÇED Başkanı Parin Yakupyan ve Gazeteci yazar Kürşat Başar’ın da katılım gösterdiği sergi  özel gereksinimli çocukların eğitim ile desteklendiğinde neler başarabileceğinin de bir ispatı oldu.