Isparta Otizm Kongresi Gerçekleşti

ÖÇED Başkanı Parin Yakupyan’ın da otizmli birey ailelerinin tanı sürecini ve kendi deneyimlerini aktardığı Isparta Otizm Kongresi 4-7 Şubat arasında gerçekleşti.

Kongredeki konuşmasında: “Herkes sağlıklı bir çocuğu olacağı hayalini kurar. Aksini düşünmez, hayalini kurmaz. Otizm tanılı bir çocuğa sahip olunca, aile bireylerinin yaşamlarında değişim kaçınılmazdır. Çünkü beklenmedik bir olaydır. Tüm düşünceleri, bakış açısını ve yaşantıyı değiştirir. Bu değişimin belirli etkileri bulunmaktadır” dedi. “Özellikle tanı alındıktan sonra ailelerin çoğu içe dönmektedir. Gelen anlamsız soruları cevaplamamak adına akraba , arkadaş ilişkileri azaltılmaktadır. Çevredeki insanların tepkilerini önlemek adına çevre ile olan ilişkiler minimuma indirilmektedir. Daha az şekilde ve sürede toplumsal yaşama dahil olunmaktadır” diyen Yakupyan otizmin sosyal etkilerinden ve diğer etkilerinden bahsetti.

Alanında uzman isimleri buluşturan kongrede; aile bakış açısına yer verilmesi, tüm katılımcıların aile iletişiminin önemine ve otizmde başarının aile-eğitimci-doktor işbirliği ile mümkün olmasına vurgu yapılması bizler için ayrıca değerliydi.