MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ’NE KONUK OLDUK

Medipol Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Özel Eğitim Bölümü ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü tarafından Dr. Didem Güven öncülüğünde düzenlenen otizm farkındalık etkinliği büyük ilgi gördü. Medipol Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Servet Bayram, Dr. Adviye Pınar Konyalıoğlu, Doç. Dr. Ülkü Tosun, Dr. Özge Özlü Ünlü ve Arş. Gör. Elif Gündoğdu Kılıçarslan gibi akademisyenlerin yanı sıra birçok öğrenci etkinliğe katılarak destek verdi.

17 Nisan’da gerçekleşen etkinlikte, ÖÇED Başkanı Parin Yakupyan otizmli birey annesi, STK temsilcisi ve kurum yöneticisi olarak hem deneyimlerini paylaştı hem de toplumda otizme dair farkındalık oluşturmayı amaçladı. Yakupyan, anne adayı olduğu günden itibaren yaşadıklarını aktararak, çocukları için büyük beklentilerinin olduğunu ve bu beklentilerin otizm tanısı alındıktan sonra nasıl değiştiğini anlattı. Ayrımcılık, dışlama ve toplumun otizmli bireylere karşı olumsuz tutumlarına dikkat çeken Yakupyan, bu konuda toplumsal farkındalığın artması gerektiğini vurguladı. Otizmle yaşamanın zamanla alışılabilecek bir süreç olduğunu belirten Yakupyan, toplumdaki dışlama ve ayrımcılığının asıl travmayı oluşturduğunu ifade etti.

Etkinlik, öğrencilerin aktif katılımıyla interaktif bir şekilde gerçekleşti. Katılımcılar, merak ettikleri konuları sorma ve birincil kişi üzerinden bilgi edinme fırsatı buldu. Etkinliğin başarılı geçmesinde emeği geçenlere ve bizleri konuk edenlere Dr. Didem Güven ve Prof. Dr. Servet Bayram başta olmak tekrar teşekkürlerimizi sunarız.